Jag åker till Köpenhamn för att se Depeche Mode. Det kommer blir årets höjdpunkt.
Vilken värme det är! Helt otroligt, det känns väldigt osvenskt på nåt vis.
När Fredrika har hittat slangen får man akta sig, annars blir man blöt.
Det här känns som en reklambild för chartersemester. Men det är hemma på altanen!
Skrivet av: Barnsidan
Hur många gånger måste det hända att barn dör för att deras puckade föräldrar lämnar dem, eller GLÖMMER dem i bilen när de själva är på JOBBET!?
Lämna aldrig ditt barn i bilen
Lämna ALDRIG ditt barn i bilen
Lämna aldrig ditt BARN i bilen
Fy fan. Jag gråter med mamman till den ettåriga flickan. Det kan inte vara kul att vara flickans pappa heller.
Skrivet av: Barnsidan
Vi gjorde en miniutflykt in till stan (dvs Stockholm)
Tittade på de maffiga båtarna i Volvo Ocean Race
Detta var två dagar innan båtarna åkte vidare mot målet i St Petersburg. Det var ganska mycket folk som gick runt och tittade och det var en del andra "jippon" längs hela Skeppsbron. Vi gick runt nån timme och gick sedan vidare upp mot Sergelstorg där det demonstrerades mot situationen i Iran.
När man går i stan med barnen återupptäcker man saker. T.ex att Hötorgskarporna är ganska höga och ganska fina. Men vi kan väl säga så här, jag tror barnen kommer bli mer impade av skyskraporna i New York :)
Sen gick vi till Pizza Hut och käkade. Barnmenyerna var så här fina!
Efter allt detta var det dags att åka hemåt. För våra lantisbarn (Vallentunabor) är det väldigt exotiskt att åka tunnelbana.
Sen hem på pappas axlar
Skrivet av: Barnsidan
Vi jobbar fortfarande, men idag fuskar vi lite och gick tidigare från fritids, förskola och jobb. Nu sitter vi på tunnelbanan på väg till Skeppsbron för att kika på båtarna och jippot kring Volvo Ocean Race. Efter det ska vi prova på konststycket att äta på restaurang med tre spralliga barn. På pizza hut har de nya barnmenyer med pyssel i. När vi varit i USA har de alltid såna menyer/pyssel för barnen och då blir restaurangbesöket mycket trevligare för alla. Genidrag! Något för fler restauranger att ta efter? (ps provar att blogga via mobilen, så ursäkta ev stavfel och avsaknad av bild)
Skrivet av: Barnsidan
Naturskyddsföreningen har samlat ihop en massa nyttiga fakta, tips och råd i en Grön Guide indelad på flera områden - t.ex Hygien&hälsa, Transport, I hemmet, I trädgården och Baby & barn.
Här är några av råden om barn och babyprodukter i kortform (klicka här för att läsa hela texten )
Under blöjperioden använder ett barn mellan 4000 och 5000 blöjor. Det finns mycket miljöpåverkan i valet av blöja, så använd gärna tygblöja - det är det bästa valet för miljön och plånboken.
DN.se har gjort presentation av foton, text, ljud och rörlig bild för att synliggöra familjer där barn har neuropsykiatriska handikapp (adhd, aspergers, autism t.ex). Det finns ingen samlad bild av hur många dessa familjer är, vilka diagnoser det handlar om och vilka svårigheter de har i vardagen.
Klicka här för att läsa och se presentationen "Livets hårda skola"
Flera av de familjer som medverkar i presentationen vittnar om sorgen att få en diagnos, kampen för sina barn och behovet av stöd från skola och samhälle. Ett stöd som måste finnas där varje dag, året runt. Lov som vardag. År efter år.
T.ex kan det vara så att ett barn får gå i speciell resursskola, där mår barnet bra, lär sig saker och utvecklas. För det "straffas" barnet med att efter en tid få återgå till den vanliga skolan, eftersom allt har sett så bra ut på resursskolan. Det resonemanget kan ju inte utgå från annat än okunskap. Skulle t.ex aspergers eller autism vara nån sjukdom som man kan "botas" från eller hur tänker de?
Den barnneurolog som intervjuas i presentationen berättar att det även finns andra - "vanliga" barn - som inte klarar dagens skola där barnet måste kunna ta mycket ansvar, jobba i grupp och efter eget huvud. Barn med adhd och även vissa andra barn skulle må bättre och få bättre resultat om de fick hjälp med mer struktur.
Kort sagt - intressant ämne och fint presenterat utan nån "tragik" eller nåt "gnäll" som liknande reportage ofta vinklas med.
Skrivet av: Barnsidan
Trots väldigt dåliga väderutsikter så är denna midsommarhelg en av de allra bästa. Det är så lyxigt med fina vänner och släkt.
Vi hann med två midsommarstänger, sillunch, båtåkning, övernattningsäventyr, fiskdamm, säckhoppning, blomplockning i vägren, åka höskrinda, grilla med mera.
Så mycket mer traditionellt än så här blir det nog inte.
Min lilltjej var den enda som inte vägrade krans.
Jag hoppas att ni har haft en fin midsommarhelg!
Skrivet av: Barnsidan
Sommaren är här och semestrarna står för dörren. "Vad ska ni göra på semestern då?" frågar alla. Jag berättar glatt om våra ganska enkla planer, vi ska till landet, åka båt och bygga friggebod.Sen blir det väl lite dagsutflykter, till Gröna Lund eller så.
Men det finns de familjer som inte har ett öre över att göra något extra bara för att det är sommarlov och semester. En del har till exempel inte råd att ta semester trots att barnen är sommarlovslediga. Studerande och arbetslösa är exempel på grupper som oftast håller sig hemma. Som studerande passar man på att dryga ut studielånen med sommarjobb och som arbetslös måste man stå till arbetsmarknadens förfogande och kan alltså inte sticka iväg med barnen.
Helene Sigfridsson generalsekreterare på Makalösa Föräldrar berättar att det blir fler och fler som inte har råd att åka iväg på semester. Och bland de ensamstående är den andelen ännu högre. Att inte ha några spännande svar på frågan "Vad ska ni göra på semestern" har nästan blivit en skam, enligt Helene.
– Låga avgifter till bad, museer och närheten till bibliotek kan sätta guldkant för sommarlovet för många barn i ekonomiskt svaga familjer, berättar Helene. Makalösa Föräldrar har också sammanställt en tipslista inför sommaren för föräldrar med knapp ekonomi.
Har du några bra tips på aktiviteter eller utflykter som är gratis eller väldigt billiga? Hjälp gärna till och tipsa!
Skrivet av: Barnsidan
Min mormor har en speciell plats i mitt hjärta. Jag älskade morfar, farmor och farfar väldigt mycket också, men mormor.... vi hade ett speciellt band hon och jag. Hon dog i november 2005 med huvudet fullt av trevliga tankar på rödakorsetbasaren, advent och julhögtiden. Innan hennes hus gick till de nya ägarna var jag och min mamma på tomten (med nya ägarnas goda minne) och grävde upp perenner som mormor och morfar skött och älskat sen de flyttade dit på 40-talet.
Tillsammans med magnolian så är nu den här karmosinröda pionen ett säkert kort för att framkalla minnen, dofter och tårar. Jag har solvarma vattendroppar från vattenspridaren på huden, hör klirret från saftglasen och känner doften av kanel och kardemumma.
Det blir så väldigt påtagligt, det är som mormor kommer på besök. Hej mormor.
Skrivet av: Barnsidan
Det här var magstarkt. En mamma berättar om hur hon när det blev klart att hon väntade trillingar medvetet tog bort ett. Klicka här för att läsa.
"Fosterreduktion" - vilket jäkla ord.
Har väl alltid varit för fri abort och för att kvinnan ska få bestämma över sin egen kropp, men det här kändes lite grymt på nåt sätt. Vad tycker ni?
Skrivet av: Barnsidan
Nu är det dags för 2009 års säsong av Sommar. Här är årets sommarvärdar
20 › Ingvar Kamprad
21 › Tomas Ledin
22 › Hanna Hellquist
23 › Helena von Zweigbergk
24 › Alexander Stubb
25 › Malin Åkerman
26 › Kjell Lönnå
27 › Linda Olsson
28 › Eric Bibb
29 › Hans Alfredson
30 › Sofia Jannok
1 › Erika Bjerström
2 › Joe Labero
3 › Cecilia Frode
4 › Lena Philipson
5 › Herman Lindqvist
6 › Jonas Gahr Støre
7 › Nour El-Refai
8 › Roger Wallis
9 › Malin Baryard
10 › Christian Lindberg
11 › Jonas Björkman
12 › Prinsessan Birgitta
13 › Sara Paborn
14 › Katerina Janouch
15 › Håkan Nilsson
16 › Ann Heberlein
17 › Elizabeth Gummesson
18 › Kristian Luuk
19 › Per Olov Enquist
20 › Madeleine Westin
21 › Johan Lindeberg
22 › Lasse Berg
23 › Malin Sävstam
24 › Kerstin Hessius
25 › Morgan Alling
26 › Ola Salo
27 › Petra Mede
28 › Arash Labaf
29 › Mathias Dahlgren
30 › Laleh Pourkarim
31 › Peter Englund
1 › Alex Schulman
2 › Anders Wall
3 › Sverre Sjölander
4 › Anne Sofie von Otter
5 › Jerry Williams
6 › Johan Eliasch
7 › Jörn Donner
8 › Bodil Malmsten
9 › Anders Lundin
10 › Nahid Persson Sarvestani
11 › Owe Thörnqvist
12 › Frida Hyvönen
13 › Günter Graffenberger
14 › Laila Bagge
15 › Jan Guillou
Jag är mest sugen på Katerina Janouchs program, men även program av Kristian Luuk, Ann Heberlein, Nour El-Refai, Laleh Pourkarim och Ingvar Kamprad.
Vilka är du mest sugen på att höra?
Skrivet av: Barnsidan
Jag har nu målat klart väggmålningen i Fredrikas rum. Den blev jättefin!
Detaljbild på ugglan (den var mkt pillig att måla)
Klicka här för att titta på min orginalbild (som jag gjort själv)
Skrivet av: Barnsidan
Jag har fått tre barn - en av varje sort. Den första är en viss sort - hon är intelligent, lite disträ och ganska slarvig. Sen hon var ettåring har nallebjörnar i alla former haft en speciell plats i hennes hjärta. Hon är helt tokig i gosedjur, som exempel kan jag berätta att hennes samling med krambjörnar är imponerande - 23st!
Nästa barn blev av en annan sort. Han har känslorna utanpå (både gott och ont ska tilläggas...) är social och vetgirig. Han är också makalöst intresserad av djur och natur. När han fick påskpengar gick han och köpte Brutus Östlings "Kaxiga Fåglar" och jag tror att han när en liten dröm om att bli fågelskådare.
Den sista lilla tjejen är ytterligare en sort. Hon har ett otroligt temperament, vet exakt vad hon vill och pratar bara om bilar, traktorer och moppar.
Innan hon kör iväg med dockvagnen är hon noga med att plocka bort dockorna och insatsen de ligger i. Hon är inte ute med en dockvagn utan med en traktor! "Tattoooo!" hör man lång väg.
Det slår mig varje dag hur otroligt coolt det är att de stöpts i samma form (utseendemässigt är de väldigt lika varandra), har snarlika uppväxtförhållanden och ändå blir de helt olika och unika i läggning, intressen och temperament.
Är dina barn lika varandra?
Skrivet av: Barnsidan
Jag har gjort flera intressanta intervjuer. Jag hoppas att du som läser min blogg har hittat till intervjuarkivet.
Jag har bland annan intervjuat Anna Wahlgren, Hillevi Wahl, Gudrun Abascal, Anna Toss, Camilla Läckberg och Linda Skugge.
De intervjuerna är intressanta på sitt sätt men jag har också gjort andra typer av intervjuer med "vanliga" mammor. De är jag väldigt glad och stolt över att ha gjort.Därför vill jag gärna puffa lite extra för dem.
Jag kan fortfarande röras till tårar av intervjun med Linda som förlorade sin lille Loke bara dagar efter förlossningen. Och jag ler inombords när jag återigen läser om Knut och hans kamp för att ta sig från döv till hörande.
Jag har också intervjuat en modellmamma, en leksakdesigner, en pappaforskare, en cp-mamma - bland annat!
Ta en titt i intervjuarkivet och hitta din favorit!
Skrivet av: Barnsidan
Trots att jag är ett stort Disneyfan (har alltid varit!) så missade jag Bolt när den gick på bio. Men nu kommer den på DVD, så snart får jag och barnen se den. Det är alltid lite extra speciellt första gången man ser en ny Disneyfilm, sen får man ju ofta se dem ett gäng gånger till.
Kolla det här unika filmklippet - "Meet Rhino"
Snart kommer vi dra igång en ny tävling här på barnsidan där du kan vinna ett combopack av Bolt (dvs både bluray + vanlig DVD) men redan nu kan du gå in och tävla på kampanjsajten
Det pågår tävling och så här fina priser handlar det om!
dvs en jubileumsDVD och ett solskydd till bilen. Jag har fem uppsättningar så chansen är stor att du vinner!!
Och hålla utkik i veckan då startskottet för en ny tävling går. (Du kan vinna storfilmen Bolt!)
Skrivet av: Barnsidan
Härlig ögonblicksbild från igår när pappan och barnen hade vattenkrig.
Skrivet av: Barnsidan
Kan ni tänka er. Det blev juni och sommar i år med. Syrenen blommar och doftar berusande från morgon till man går och lägger sig. Så här fint blommar min klematis nu.
Men jag är som vanligt efter, mentalt sett kanske i april. I helgen har det varit 25-30 grader varmt i nästan hela Sverige, så nog blev man varse att sommaren är här. Jag blir alltid så tagen på sängen, jag är alltid två steg efter. När grannarna sen länge tagit fram och slipat utemöblerna står jag och svär över att jag måste stå och stånka i värmen med klibbsvett och oljiga händer.
På mitt bord ligger Piratförlags magasin över höstens och vinterns kommande böcker. Man kan t.ex läsa om boken Monikas jul! Det känns ju lite konstigt att läsa om julkokböckerna och se höstmodet i H&M-katalogen när det just blivit sommar, men kanske ett bra sätt att förekomma alla sysslor och göromål som kommer? Eller inte....
Skrivet av: Barnsidan