Barnsidan - Får man vara emot friskolor?
Meny

Mia Althoff - på barnsidan

Gott och blandat. Debatt, tankar, prylar och inblick i mitt liv.

Får man vara emot friskolor?

Jag är inte helt emot friskolor alltså. Men jag är emot det faktum att det startas sådana utan annan anledning till det än att det är just friskolor.  Därför att det kan innebära att det kommunala alternativet blir oattraktivt och läggs ner i brist på elever. Varpå den eftersträvade mångfalden inte uppnås.

Jag bor i en liten kommun i södra norrland. Centralorten är den enda staden och där bor drygt hälften av kommunens innevånare nämligen sisådär 20 000 personer. Vi har i en lång rad av år varit drabbade av att tappa invånare som dock tycks vända uppåt nu pga att det faktiskt flyttar hit småbarnsfamiljer. Men fortfarande dör det fler än det föds här. Läget är så pass illa att det nu rivs hyreshus för att det inte är möjligt att hitta hyresgäster till de hundratals tomma lägenheterna som en gång byggdes för att hysa ett väntat behov av arbetskraft. Näringslivet och mycket annat domineras av det stora multinationella företag som grundades här och som har sitt huvudkontor här. Väldigt många familjer har minst en person som är anställd i just det företaget. Den vikande befolkningstrenden beror mycket på att det stora företaget inte som förr anställer "alla" som vill jobba där och ungdomar (främst unga kvinnor) söker sig bort för att hitta arbete. Och eftersom unga kvinnor föder barn... eller kommer att föda barn när de blir lite äldre så märks det i födelsestatistiken.

Så därför har man sedan en ganska lång tid tillbaka sett att det finns för få skolbarn i förhållande till de kommunala skolor som drivs och vår (S)-märkta kommunledning beslöt för några år sedan att börja utreda vilka skolor som måste stängas för att anpassa skolkostymen till behovet. Efter en tids grundligt utredande som jag själv hade inblick i såsom aktiv skolförälder så kom ett besked om att två av tätortens F-6 skolor måste läggas ner och beslut ska fattas om vilka. Men då börjar cirkusen...

-Ska ni lägga ner mitt barns skola? Fy så orättvist! Lägg ner någon annan skola istället. Vår skola är ju så bra.

Och så i nästa stund en lysande ide. - Vi startar en friskola så vi får ha vår skola kvar. Sen får kommunen står där med lång näsa.

Att det betyder att problemet med vikande elevunderlag i de kommunala skolorna kvarstår tänker man inte på. Eller så skiter man i det, vad vet jag. Det viktiga verkar i alla fall vara att alla besparingar är bra och okej bara de drabbar någon annan.

Proteststormen är ett faktum.. Alla kastar skit på alla och ingen tänker på alla barn som oroas av att besluten dröjer. Föräldrar bildar protestnätverk, skriver insändare samt låter sig intervjuas i snyftreportage i lokalblaskorna. Lärare försöker egga elever på de berörda skolorna att engagera sina föräldrar att protestera, de vill ju ha jobb och arbetsplats kvar.  På den politiska sidan så råder även där delade meningar. (V) och (MP) är helt emot förstås eftersom de motsätter sig alla nedskärningar rent instinktivt. Det borgerliga blocket är å ena sidan väldigt för både friskolor och besparingar men å andra sidan väldigt emot att stänga skolor. Och i varje fall så är de helt emot att stänga just de skolor som utredningen föreslår. För de måste ju vara emot eftersom (S) är för. Och vice versa. Eller så berodde deras velande på att de skolor som var på förslag att stängas ligger i områden där det troligen bor mest borgerliga väljare ^^ I varje fall så går inte ekvationen ihop där heller. Man kan inte både äta kakan och ha den kvar.

Sen slutar alltihop med att det trots allt inte satsas på några friskolor på grundskolenivå. Föräldrarna förklarade sig trots allt tidigare bråk nöjda med att barnen flyttades till närliggande skolor nu vid terminsstarten i höstas, de fick med sig en del av den personal de redan kände och klasser splittrades inte upp mer än i enstaka fall när det inte gick att ordna på annat sätt. Föräldrarna som ropade högst orkade/ville/klarade trots allt inte fullfölja iden med friskola. Men bråket ledde till att ärendet försenades mer än ett år. Med onödiga kostnader som följd.

Däremot har det startat ett friskolegymnasium här i staden. Det multinationella företaget jag nämner här ovan är grundare till den. Storstilade planer, arkitektritad skolbyggnad där eleverna erbjuds personliga arbetsplatser med egen dator.  Planerna sattes i verket, invigdes på hösten 2003 och nu så är skolan ett faktum. Specialdesignat treårigt teknikprogram med inriktningar som passar det stora företaget erbjuds. Kommunalrådet berömmer, vad annat kan han göra. Massa höjdare från näringslivet applåderar, Statsministern kommer på besök. Låter som en dröm va? Det är det också. En mardröm...

Vilken kommunal gymnasieskola kan konkurrera med det där liksom? Inte vår iaf. Dels så tappades den på värdefull lärarkraft för att flera av de bästa lärarna erbjöds betydligt högre lön hos friskolan, dels så valde nästan alla teknikintresserade elever den nya skolan som första val men de avstod att välja det kommunala alternativet i andra hand. Det är naturliga händelser båda två. Det är klart att lärarna ville ha så bra betalt som möjligt och det är klart att eleverna vill ha egna arbetsplatser med egna datorer. Själva utbildningen är nog likvärdig i många fall, även om friskolan erbjuder en del extra, för den kommunala skolans teknikprogram har länge varit utformat för att passa Multinationella Företaget. Så fick teknikprogrammet på den kommunala gymnasieskolan som normalt tog in 24 sökande elever hemmahörande i kommunnen varje läsår läggas ner i brist på sökande. Antalet teknikintresserade elever i kommunen räckte helt enklet inte till en klass vardera skolan. Och i den nya fina friskolan med riksintag går mest elever som är är hemmahörande i helt andra kommuner än vår.

Summa summarum: Fin friskola fick  kommunala gymnasieskolans utmärkta teknikprogram att läggas ner. Fin friskola utbildar inte kommunens elever i första hand utan tar in sina elever från annat håll.

Inlagt 2004-11-27 18:24 | Läst 4816 ggr. | Permalink


Lämna gärna en kommentar!

Vad tyckte du om det du läste? Det är jättekul om du vill lämna ett litet avtryck här.

         (visas ej)

För att vi skall slippa få in skräpkommentarer och spam av olika slag
från 'robotar' på Internet måste du skriva in en kontrollkod nedan
« skriv talet nittioåtta med siffror i fältet här

Ingela N (2004-11-28 21:57)
Tack för kommentarer. Jag ska fundera lite och komma med fylligare svar. Men inte ikväll för jag är för trött. Men jag drar nog iväg diskussionen till forumet "läst i bloggen" istället. Den här lilla rutan att skriva tycker jag är jobbig :/
annika60 (2004-11-28 16:07)
Betyg: 5
Jag är definitivt inte emot friskolor i sig. Om nu de kommunala skolorna är så himla bra, så hade väl eleverna valt dem i så fall. Det jag däremot är emot är dessa gapiga opinioner... Vare sig det gäller "visst ska vi lägga ner en skola, men inte min" eller "visst behövs det bostäder, men inte i min vitsippsbacke" eller "visst måste de de hemlösa få ett härbärge, men helst i en annan stadsdel än min.... osv, osv...
Precis som du noterade är det ofta mycket skrik och gap, men lite verkstad.
Friskola var ett bra hot, men när det kom till att jobba och inte bara pladdra, då var det stopp..
Mimmi Forsberg (2004-11-28 00:19)
Betyg: 5
Så bra skrivit, och ack så sant...
Har varit en sk friskolenörd, men upptäckte i det långa loppet att OH shit de erbjuder inte alla samma rättigheter till utbildning på de skolor barnen vill gå på...
Har haft mina barn på ett föräldrakoperatiov som hade en gång planer på att starta skola, vilket inte har lyckats o lagts på is...
Men så sitter jag då med facitet i handen, mina barn går miste om ett för oss viktigt skolämne o det är fadersmålet, dvs finska undervisningen...Sedan är de inte heller så engagerade i att ta emot handikappade barn, som iofs skulle platsa o är i behovet av de mindre klasserna de har...

Men mitt förstånd tog övertag o jag vill inte att mina barn ska gå miste om språkundervisningen de behöver för att kunna kommunicera med sin ack så stora finska släkt...

Däremot i storstaden kan dessa gymnasieutbildningarna vara bra, fast om de kan utlova arbete till sina elever e det ju hip som happ med, ser på min bonus som tog studenten för 2 år sedan o gick på det fiina mediaprogrammet som utlovade guld o gröna skogar...nåväl han har arbete idag, han har haft nytta av den...men inte i yrketsvägnar utan i sin fritidssysselsättning.....