Preliminära resultat från en studie visar att när gravida går över tiden är det säkrare för barnet att starta förlossningen i vecka 41, istället för vecka 42 ,som är vanligt i hela Sverige. I Dalarna har man redan ändrat rutinerna, men på Sahlgrenska väntar man.
Svt.seStockholmarna ska få en ny förlossningsenhet med kapacitet för 4 000 nya förlossningar per år. Den nya enheten kommer att finnas på Capio S:t Göran på Kungsholmen.
Sveriges RadioLäroplanen som kräver att förskolebarn ska kunna utveckla sin digitala kompetens möter motstånd, t.ex på Waldorfförskolan i Örebro som menar att små barn behöver utveckla andra kompetenser innan de tar klivet in i den digitala världen.
Mikael Heimann, professor i utvecklingspsykologi vid Linköpings universitet håller med.
– Små barn har inget behov av digitala medier så att säga. Men det finns grupper där det kan vara väldigt bra, exempelvis för barn med funktionsvariationer, säger han.
Sex barn och tre mödrar på neonatalavdelningen i Malmö smittades med resistenta e-colibakterier, dock utan att drabbas av någon infektion.
Sveriges Radio– Känslan att inte duga, få kritik och känna sig avvisad i sociala sammanhang ligger ofta bakom självskadebeteenden, säger Irene Perini, forskare vid Linköpings universitet.
Läs merNu kräver Riksförbundet Attention och Autism- och Aspergerförbundet omedelbara åtgärder mot hemmasittandet. Mer än hälften av barnen med autism har skolfrånvaro som beror på brister i skolan, visar deras undersökning.
Göteborgs-PostenAntalet fall med könssjukdomen syfilis ökar i Europa, Nordamerika och rika länder i Asien och Oceanien, visar flera studier. Det här hotar WHO:s mål att rädda 200 000 foster som varje år dör av syfilissmitta under graviditeten.
Sveriges RadioAvdelningschefen Mikaela Ericsson berättar om hur sommaren varit på förlossningsavdelningen på Blekingesjukhuset i Karlskrona.
SydöstranVar tredje kvinna som fött barn har problem med att magmusklerna inte växer ihop efter graviditeten. En del har symptom som ryggsmärtor, bålinstabilitet och tarmproblem, men möts av oförståelse inom vården. Nu är nationella riktlinjer på gång för diagnostik och behandling.
Läs merSvenska forskare har analyserat blod- och hudprover från ett tyskt spädbarn med ALS-liknande symptom. De har hittat orsaken till barnets sjukdom, ett ofullständigt protein som inte kan ta bort fria syreradikaler.
Läs merEn stor studie bekräftar att mängden gluten sannolikt inverkar på risken att utveckla celiaki. I den nya långtidsstudien från Lunds universitet ingår barn från flera länder.
Läs mer53 procent av förarna höll för hög hastighet när hastigheten kontrollerades utanför 32 skolor i 20 kommuner över hela landet.
Läs merArbetssituationen på Stockholms läns sex förlossningskliniker är ohållbar. Det menar flera barnmorskor som SVT pratat med. Brist på...
Svt.seÖvertid och flyttade semesterveckor krävs för att klara bemanningen på BB, gyn och förlossningen på sjukhuset i Västerås.
Sveriges RadioFöräldrar i Västerås som vill ha råd och stöd i sitt föräldraskap har möjlighet att få hjälp via en särskild föräldratelefon.
Sveriges RadioAllt fler kommuner väljer att bemöta de ökande önskemålen om specialkost i skolan med krav om läkarintyg. Foto: Arkivbild...
Op.seI en ny studie från Uppsala universitet har forskare funnit totalt 141 gener i vår arvsmassa som förklarar en stor del av den genetiska risken bakom astma, hösnuva och eksem.
Läs merSkolstarten kostar på för många barnfamiljer. Blocket har genomfört en undersökning som visar att föräldrar till barn i skolåldern planerar att spendera 1500 kronor på kläder, skor och utrustning per barn inför höstens terminstart.
Läs merKvinnor som är äldre än 40 år löper en ökad risk att drabbas av komplikationer i samband med graviditet och förlossning, och det finns också en ökad risk för ohälsa hos deras barn.
Läs merUppsalaforskaren Alkistis Skalkidou tilldelas Eric K. Fernströms Svenska pris för sin forskning kvinnors mentala hälsa i samband med förlossning.
Läs mer