Var femte föder med snitt
Sedan 1995 har andelen kejsarsnitt ökat konstant i Stockholms län. Under 2003 förlöstes närmare var femte kvinna, 19,4 procent, i Stockholms län med kejsarsnitt - en ökning från cirka 12 procent år 1995. Övriga Sverige har något lägre siffror. Det visar en färsk studie från Stockholms läns landsting.
Det finns flera teorier om varför snitten ökar:
-Förstagångsföderskorna blir i genomsnitt äldre - i vissa områden i innerstan ligger genomsnittsåldern på 37 år.
-"Snitt föder snitt" - för kvinnor som fött barn med kejsarsnitt ökar sannolikheten för kejsarsnitt vid senare födslar.
-Överviktiga har blivit vanligare och de behöver oftare kejsarsnitt än normalviktiga.
-Kvinnor har i dag mer inflytande över sin förlossning. Det har bidragit till en ökning av kejsarsnitt utan medicinsk orsak.
Enligt rapporten har tröskeln för att tillgripa kejsarsnitt sjunkit de senaste åren - både när det gäller kejsarsnitt som kvinnor valt och akuta kejsarsnitt.
Läs hela artikeln på DN.se; http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1298&a=278783
Diskutera i vårt forum "Kejsarsnitt"
Artikeln har visats: 1986 gånger
Publicerad: 2004-06-19 00:00:33
Inlagd: 2004-06-19 00:00:08
Uppdaterad: 2013-07-08 14:55:06
Lämna gärna en kommentar!
Vad tyckte du om det du läste? Det är jättekul om du vill lämna ett litet avtryck här.