Barnsidan - Sjuka barn får inte alltid smärtlindring
Meny

Nyheter > Sjuka barn får inte alltid smärtlindring

Sjuka barn får inte alltid smärtlindring

Ny forskning visar att sjuka barn inte alltid får sitt behov av smärtlindring tillfredsställt

Trots stora satsningar för att minska oro, rädsla och smärta hos barn vid besök i vården är fortfarande ”att ha ont” det barnet fruktar mest, uppger Karin Enskär, docent vid Hälsohögskolan i Jönköping.
Svenska sjuksköterskor har goda kunskaper om smärta och smärtbehandling, men lyckas ändå inte alltid ge barn den smärtlindring de behöver. Detta beror bl.a. på en stark tilltro till läkemedeltillförsel som den enda behandlingen vid smärta.

Att använda olika typer av icke-farmakologiska smärtlindringsmetoder, t.ex. att låta barnet spela datorspel eller lyssna på musik, visar sig ha god effekt och uppskattas av barnen som fått pröva detta.

Forskning vid Hälsohögskolan i Jönköping visar bl.a. att sjuksköterskor i Sverige har goda kunskaper och mera smärtlindringsvänliga attityder i jämförelse med sjuksköterskor från både England och Sydafrika.

Det finns flera anledningar till att barn inte alltid får den smärtlindring de behöver. En anledning är att sjuksköterskorna saknar beredskap för oförutsedda händelser i samband med att barnet har ont, detta skapar känslor av maktlöshet och ibland till och med misstro mot det sjuka barnet. Andra orsaker kan vara oförmåga att bedöma barnets smärtnivå eller svårigheter att samarbeta med barnet, föräldrarna och den ansvarige läkaren.

”Icke-farmakologiska” metoder för att lindra barns smärta används sparsamt av engelska och svenska sjuksköterskor. I jämförelse med sjuksköterskor från t.ex. Sydafrika förlitar sig de svenska sjuksköterskorna i hög utsträckning på läkemedel som det enda sättet att lindra barnets smärta.

Forskningen visar också att barn och ungdomar har stor nytta av att känna kontroll och delaktighet när de genomgår olika smärtsamma undersökningar och behandlingar.

Källa: Forskning.se


Artikeln har visats: 3517 gånger
Publicerad: 2009-08-24 10:45:33
Inlagd: 2009-08-24 10:42:59
Uppdaterad: 2013-07-08 14:55:06



Lämna gärna en kommentar!

Vad tyckte du om det du läste? Det är jättekul om du vill lämna ett litet avtryck här.



(visas ej)

För att vi skall slippa få in skräpkommentarer och spam av olika slag
från 'robotar' på Internet måste du skriva in en kontrollkod nedan
« skriv talet tjugosju med siffror i fältet här

Fler nyheter

Capio / mynewsdesk 2022-09-06 14:56
BB S:t Göran öppnar för föderskor 1 april 2023
Göteborgs Universitet / Forskning.se 2022-09-05 11:49
Gifter i gamla plastleksaker innebär hälsorisk för barn
 2022-07-18 18:16
Ny terapiform online för att behandla tonårsdepression
Umeå Universitet / Forskning.nu 2022-07-06 08:56
Så påverkas skolresultaten av prematur födsel
Karolinska Institutet 2022-06-27 16:06
Forskare: Minska matallergi med tidiga smakportioner
 2022-06-01 09:59
Bilbarnstol från Cybex i topp i stort test
Karolinska Institutet 2022-03-28 09:48
Vaccination mot covid-19 under graviditeten ger ingen ökad risk
Alla nyheter

Vi finns på Instagram och Facebook

Följ oss på Instagram Följ oss på Facebook