Barnsidan - Ko-auktion gav BRIS minst en och en halv miljon
Meny

Nyheter > Ko-auktion gav BRIS minst en och en halv miljon

Ko-auktion gav BRIS minst en och en halv miljon

De 68 glasfiberkor i Cow Parade som förgyllt gator, torg och affärscentrum i Stockholm under sommaren ropades i går kväll ut på Stockholms Auktionsverk. 75 procent av det klubbade värdet gick till BRIS, som kommer att använda intäkterna till att bygga ut och kvalitetssäkra sin basverksamhet: Barnens Hjälptelefon, dit fler barn och ungdomar hör av sig än vad som är möjligt att ta emot, samt den tre år gamla BRIS-mejlen, som ökar mest.

Korna ropades ut till mycket varierande belopp, men ”rekordko” blev den fjärilsprydda Gullan med Emma Knowles som ko-nstnär och Farsta centrum som värd till ett pris av 150.000 kronor. Den ko-nappade Moderna Kon, som
bortrövades utanför Moderna Museet och sågades itu, inbringade 14.000 för sitt huvud.

- Detta är en av de största insamlingsinsatserna någonsin för oss. Det hade inte varit möjligt utan allt engagemang som konstnärer, sponsorer och arrangörer lagt ner. Auktionen visar också att den här typen av arrangemang är här för att stanna och ett sätt att stödja ideell verksamhet som ger mersmak, säger BRIS generalsekreterare Göran Harnesk.

Cow Parade har internationella traditioner och har tidigare genomförts i många städer i världen, exempelvis New York, Sidney, London, Dublin och Chicago. Stockholmsversionen prisades av Cow Parades ledning för sin lokala originalitet i utsmyckningen av korna. Huvudvärd är en av BRIS största sponsorer, AMF Pension, som bland annat på detta vis stödjer arbetet med utsatta barn samtidigt som turister och huvudstadsbor fått en konstupplevelse under tre månader. Auktionsverkets och reklambyrån Ogilvys insatser har också varit avgörande för den lyckade utgången.

- Alla som har stöttat oss visar att det finns en stor vilja att arbeta för barnens sak. Det är åtskilliga timmar som våra konstnärer lagt ner på sina verk. Alla medverkande kan ta åt sig äran för det kreativa lösningarna och det fina ekonomiska resultatet, säger Paula Alderin som samordnar ekonomi och sponsring på BRIS.

Källa: pressmeddelande från BRIS 2004-09-28

Artikeln har visats: 1867 gånger
Publicerad: 2004-09-28 12:27:57
Inlagd: 2004-09-28 12:26:48
Uppdaterad: 2013-07-08 14:55:06

Lämna gärna en kommentar!

Vad tyckte du om det du läste? Det är jättekul om du vill lämna ett litet avtryck här.

(visas ej)

För att vi skall slippa få in skräpkommentarer och spam av olika slag
från 'robotar' på Internet måste du skriva in en kontrollkod nedan
« skriv talet sjuttiofem med siffror i fältet här

Fler nyheter

Capio / mynewsdesk 2022-09-06 14:56
BB S:t Göran öppnar för föderskor 1 april 2023
Göteborgs Universitet / Forskning.se 2022-09-05 11:49
Gifter i gamla plastleksaker innebär hälsorisk för barn
 2022-07-18 18:16
Ny terapiform online för att behandla tonårsdepression
Umeå Universitet / Forskning.nu 2022-07-06 08:56
Så påverkas skolresultaten av prematur födsel
Karolinska Institutet 2022-06-27 16:06
Forskare: Minska matallergi med tidiga smakportioner
 2022-06-01 09:59
Bilbarnstol från Cybex i topp i stort test
Karolinska Institutet 2022-03-28 09:48
Vaccination mot covid-19 under graviditeten ger ingen ökad risk
Alla nyheter

Vi finns på Instagram och Facebook

Följ oss på Instagram Följ oss på Facebook