Några mammor i South Yorkshire har startat en motattack mot stjärnkockens Jamie Olivers försök att få brittiska skolbarn att äta mer hälsosamt.
Dagens NyheterI fjol föddes 730 barn på Mora BB och statistiken pekar mot att det blir ännu fler födslar i år. Detta till trots visar det aktuella läget på att Mora kommun tappar 50 invånare under 2006.
Södra Dalarnes TidningPapporna syns allt mer. Och ju fler som syns, desto fler blir det. Det säger Lars Plantin, fil doc på Malmö Högskola och författare till boken "Män, familjeliv och föräldraskap".
Helsingborgs DagbladPå en del sjukhus tvingas kvinnor vänta länge på att genomgå en abort.
På Borås lasarett känner man inte igen den bilden.
Tack vare den snabba tekniska utvecklingen och förfinade operationsmetoder leder kokleaimplantat numera ofta till nästan normal hörsel och kraftigt förbättrad livskvalitet. Sverige toppar den internationella statistiken över antalet kokleaimplantationer i förhållande till folkmängden.
LäkartidningenFör andra gången i år utlyses en nationell avlusningshelg. Den 15-17 september kommer skolsköterskor över hela landet att uppmana över 100.000 föräldrar att luskamma sina barn. Syftet med avlusningsdagarna är att minska risken för huvudlössepidemier, få föräldrar att uppmärksamma och våga prata om huvudlöss, och förstå vikten av regelbunden luskamning.
Daladirekt.comSocialstyrelsen ska se över de långa väntetiderna för abort.
- Detta är ett storstadsproblem. I Värmland har vi inga långa köer, säger Margareta Goop, överläkare för länets mödrahälsovård.
Kvinnor i Stockholms län utsätts för onödigt lidande när de tvingas vänta i veckor på att få genomgå en abort. Väntetiden innebär att kvinnor kan tvingas genomgå en svårare form av abort än de egentligen skulle behöva.
SVT ABCPlats- och personalbrist hotar den medicinska säkerheten i förlossningsvården i Göteborg. Det hävdar bland annat personal från förlossningsvården på Östra sjukhuset och Mölndals sjukhus i en debattartikel i Göteborgs-Posten. Sommaren är alltid tung, skriver de, men i år har underbemanningen med för få barnmorskor och undersköterskor per arbetspass gjort att situationen känts övermäktig och farlig. Inom Göteborgs kvinnosjukvård förlöser en barnmorska i snitt 105,7 kvinnor per år. Motsvarande siffror i Stockholm och Sverige är 84,6 respektive 74,8.
Gefle DagbladThe mom show är ett amerikanskt livsstilsmagasin från 2006 i 65 avsnitt. Programmet vänder sig till mammor och tar upp allt som händer och kan hända i en mammas värld.
Programledare är tvåbarnsmamman Laurie Gelman och fyrabarnsmamman Catherine Marion. De har sällskap i studion av en publik av mammor och deras barn.
Här får mammor råd om allt möjligt som rör barn, äktenskap, män, sex eller bristen på detsamma, trender med mera. Förutom programledarna finns nannyn Robina Uddin, läkaren David Greenberg och terapeuten Karyn Gordon tillhanda för att svara på frågor som rör föräldraskap, medicin och hälsa.
September är den månad på året då flest par tar ut skilsmässa. De flesta skilsmässor sker redan efter fyra år, och familjerådgivare
anar att det höga samhällstempot också har lett fram till snabbare relationer.
I dag föds nästan vart femte barn med kejsarsnitt. Detta är en het potatis som delar läkare, barnmorskor och mammor i olika läger.
En ny studie om faran med kejsarsnitt har lagt ytterligare bränsle på debatten. En del kvinnor välkomnar kejsarsnitt som rena himmelriket. Andra tar det som en stor förlust. Enligt en ny amerikansk studie löper barnet ökad risk att dö just vid planerat kejsarsnitt utan medicinsk orsak, skriver Aftonbladet.
Allt fler barn är överviktiga. Nu satsar Jämlands läns landsting på att utbilda personal om barns matvanor, vikt och motion.
I två dagar har Jämtlands läns landsting arrangerat utbildningsdagar om kost och rörelse för personalen inom förskolan, barnomsorgen, barnhälsovården och tandhälsovård.
En taxichaufför som körde skolskjuts greps på torsdagsmorgonen för rattfylleri. Mannen, som körde barn till en skola i Bergshamra, hade 0,36 promille alkohol i blodet.
Dagens NyheterKejsarsnitt innebär en avsevärt högre risk för att det nyfödda barnet dör, enligt en amerikansk studie som bygger på data från sex miljoner födslar.
Marian MacDorman som gjort studien säger att risken är väldigt liten, men att läkare och gravida kvinnor måste vara medvetna om den.