REPLIK DN DEBATT 17/11. Vi delar ambitionen att få kvinnor och män att dela mer lika på föräldraledigheten som ett sätt att nå ökad...
DN.seEFTERLYSNING: Karolinska Institutet söker dig som är pappa eller partner och har ett spädbarn (6-12 månader). De vill höra om dina tankar och erfarenheter om Barnavårdscentralen (BVC), och om du har deltagit i besöken eller inte. Att få ta del av dina åsikter kan förbättra kvalitén på det stöd du som pappa eller partner får av BVC-personal i framtiden.
Läs merI Kristinehamn vill man ge föräldraskapstöd till kommunens invånare genom podden Viktiga minuter som startar idag. Fokus ligger på att nå föräldrar som har tonåringar.
Läs merGimi, den svenska sparappen, utser för tredje året i rad årets julklapp för barn. Här har du en lista på vad svenska barn helst önskar sig julen 2018. Sammanställningen är baserad på spardrömmar hos Gimis 150 000 aktiva användare.
Läs merLilla Karl Wiman är bara tre veckor. Redan på dagens besök bjuds hans pappa in av bvc-sjuksköterskan för ett eget samtal. "Det verkar jättebra, risken är ju att man känner sig lite som ett bihang", säger han.
VårdfokusKvinnor som ammar ska få bättre stöd från vården. Det är syftet med en ny utbildningssatsning i Uppsala län som även följs upp i en forskningsstudie. Under november arrangeras fyra utbildningsdagar på Akademiska sjukhuset för barnmorskor, läkare, sjuksköterskor och undersköterskor inom BB/förlossning.
Läs merInspektionen för vård och omsorg, IVO, kritiserar Region Jönköping efter att en bit av en elektrod lämnades kvar på ett nyfött barns huvud.
Svt.seGrundsundsbon Ola Lindholm är känd från barnprogram och tidningen Kamratposten. Nu släpper han bok för unga pojkar.
Sveriges RadioFör fem år sedan blev Brynäs första hockeyklubben i världen att ingå parternskap med hjälporganisationen Unicef, nu förlängs samarbetet.
Svt.seFriluftsfrämjandet vill utmana och dra nytta av de digitala plattformarna, där barnen nu i större grad befinner sig, för att bryta stillasittandet och öka fysisk aktivitet och utevistelse hos barn.
Läs merFör att även papporna ska få större möjlighet att prata om den första tiden som förälder erbjuds enskilda föräldrasamtal på allt fler BVC i Västsverige. Familjecentralen Fyren i Ytterby var tidigt ute och har redan infört det.
Göteborgs-PostenStockholms barnmorskor har ansvar för fler gravida kvinnor än kollegorna ute i landet. Men nu blir det mer pengar till mödravården, så att de ska få mer tid för varje patient.
Mitt i StockholmForskare vid Mälardalens högskola och Nationellt centrum för matematik visar i en studie att om tid läggs på att eleverna lär sig saker utantill så verkar det leda till bättre inlärning, medan det däremot verkar vara ineffektivt att knyta matematiken till elevernas vardag.
Läs merSiffror från barnkliniken vid Hallands sjukhus visar att allt fler barn utreds och får hjälp för övervikt.
Sveriges RadioForskare har under många årtionden ställt sig frågan hur kroppen hanterar den paradoxala situation som uppstår när en kvinna blir gravid och mammans immunförsvar ska skydda mot infektioner och samtidigt tolerera fostret. Nu har forskare vid Linköpings universitet kommit lite närmare svaret.
Läs merMer än var tionde nybliven mamma drabbas av förlossningsdepression, men långtifrån alla fångas in av vården och får rätt stöd. Nu ska en manual för screening på BB tas fram.
Läs merI en ny studie har forskare vid Karolinska Institutet följt utvecklingen av allergier hos barn som inte vaccineras enligt rekommendationerna och jämfört med barn som följt det nationella vaccinationsprogrammet.
Läs merStandarden har höjts för hur en kvinnas underliv ska se ut och fungera efter en vaginal förlossning. Barnmorskan Carina Olofsdotter-Wiklander — och hela förlossningsvården — är mitt i ett stort kunskapslyft.
Läs merDet har skett ett rejält uppvaknande i förlossningsvården när det gäller kvinnors förlossningsskador. Men behovet av kunskap är stort, visar Vårdfokus granskning.
Läs merOrganisationen Mamma till mamma jobbar för att lyfta tabut kring förlossningsdepression och hjälpa drabbade föräldrar att få hjälp.
– Många är rädda att man ska bli anmäld till socialen, och en del tycker inte att problemet är tillräckligt stort för att ta upp, säger Mikaela Björkman, utbildad barnmorska och en av initiativtagarna till organisationen.