Alla nyblivna mammor som har drabbats av så allvarliga bristningar att de har behövt opereras efter sin förlossning får i dag rehabilitering i form av sjukgymnastik på Växjö och Kalmar lasarett.
På Växjö lasarett är det sjukgymnasten Elin Lund som ringer upp kvinnorna någon vecka efter förlossningen.
Umeå kommun vill komma igång med förskola på samiska, men hittills har inte tillräckligt många varit intresserade.
SVT VästerbottenGenom att ge spiral i stället för p-piller efter en abort minskar risken för ytterligare en oönskad graviditet.
Svt.seJust nu ser vi hur människor flyr för sina liv undan krig och förföljelse och försöker ta sig till Europa. Som vanligt är det barnen som drabbas hårdast.
GlobalportalenLena Hörnblad på Svensk Insamlingskontroll uppmanar allmänheten att vara försiktiga när de skänker pengar till organisationer utan 90-konton.
Göteborgs-PostenDen största flyktingkatastrofen sedan andra världskriget pågår. Hundratals barn och vuxna dör i försöken att ta sig från krigets Syrien. Bilden på den döde kurdiske pojken Aylan, 3 år, blev en ögonöppnare för många.
DN tipsar om hur du kan bidra till att lindra lidandet.
”Reglerna i Sverige bör ändras så att varje enskild förälder får ta del av objektiv information om både amningens och flaskmatningens fördelar och nackdelar”, skriver Stina Nyström på SVT Opinion.
Svt.se- Jag var för trång, trots det drog de med sugklockan flera gånger, säger Anneli, 35, som anmält händelsen både till polis och IVO, Inspektionen för vård och
Norrköpings TidningarBarnmorskors kostråd hänger inte alltid med den information gravida själva hittar. Det visar ny forskning från Umeå universitet. Barnmorskorna utgår från Livsmedelsverkets riktlinjer- medan gravida ofta vill ha hjälp att sortera bland råd, larm och desinformation på nätet.
TV4 PlayAmningen minskar i Sverige och det ser ut att vara en trend som håller i sig. En förklaring kan vara att kvinnor vill ha ”kontroll över sin kropp”. En annan är att pappor vill vara allt mer delaktiga i matandet.
DN.seExakta molekylära diagnoser, kan bland annat kan ge svar till familjen om biologiska orsaker till tillståndet och hjälpa barnen att få bättre vård.
Läs merBarnmorskor är för dåliga på att ge kostråd till gravida, visar ny forskning från Umeå universitet som TV4Nyheterna tagit del av.
Tv4.seIvo konstaterar i sitt beslut att förlossningsfasen missbedömdes. Tiden för vattenavgången borde ha beaktats och åtgärder vidtagits, anser Ivo som kritiserar barnmorskan för att ha brustit i omhändertagandet av patienten. Spädbarnet dog efter förlossningen.
VårdförbundetPå sjukhuset i Helsingborg har personalen utvecklat ett hjälpmedel som gör att kvinnor slipper, eller får färre, bristningar när de föder.
"Vi ser att alla kvinnor kan få hjälp. Det gör inte ont och det finns inga biverkningar" säger överläkaren Knut Haadem.
I Kalmar har Linnéuniversitetets barnmorskeutbildning precis startat. Och i år är antalet barnmorskestudenter betydligt fler än tidigare år.
– Det pågår projekt på några förlossningskliniker som visar att förlossningsskador och förlossningsskräck minskar genom att en barnmorska tillbringar mer tid inne hos den kvinna som föder barn.
Måste man bjuda alla i klassen till födelsedagskalas? Både föräldrars och skolors åsikter och regler angående hur man bjuder in till kalas skiljer sig åt.
Göteborgs-PostenSvensk sjukvård missar värdefull kompetens hos flyktingar som kommer hit, rapporterar SVT Nyheter. Handläggningstiderna för vårdlegitimationer för sjuksköterskor, läkare, barnmorskor och psykologer är så långa att de som kommit hit tröttnar på att vänta.
SvDMed rätt utbildning och fokus går det att minska antalet allvarliga bristningar hos födande kvinnor.
SVT SydnyttKörsång, pyssel, språkcafé eller läxhjälp. Behovet av insatser för att underlätta flyktingarnas situation och underlätta integrationen är enormt.
Läs merBlekingesjukhuset gick från att vara bland de sämsta till de bästa på att motverka förlossningsskador på tio år.
Blekinge - SVT.se