Nu tänker jag inhämta lite inspiration till bloggen genom att delta i Veckans Bloggtema som Mymlan kör varje vecka. Denna vecka är det temat mat och "bästa vardagsrecept". Så här lyder temat:
Kriterierna är att det ska ta max en halvtimme att laga, att
ingredienserna ska vara någorlunda överkomliga i pris och finnas
tillgängliga i vilken mataffär som helst. Man ska alltså inte behöva
ränna i saluhallar och sånt för att få tag i matvarorna.
Dessutom, och det är det viktigaste – det måste vara sjukt gott.
För mig är något som "är sjukt gott" något som är oväntat gott. Kanske är det en ingrediens man inte brukar använda, en krydda man brukar ogilla eller en maträtt som får revansch på nåt sätt.
Så här kommer ett recept med inspiration från en maträtt ur Linas matkasse (v10 förra året) som innehåller renskav vilket är något jag och min familj aldrig åt men nu äter minst en gång i månaden.
Ingredienser för ca 4pers
Koka ris, helst inte jasmin eller basmati
Stek renskaven och lägg åt sidan. Stek lök och rotselleri mjuka, lägg åt sidan. Stek vitålen mjuk. Salta och peppra måttligt.
Häll nu tillbaka allt i pannan och tillsätt viltpannan (el 1dl grädde, 2dl vatten) och soja efter tycke och smak. Rör ihop och låt allt blir genomvarmt.
Strö över 1dl tranbär och en halv påse färsk spenat. Servera med riset. Hittar man inte tranbär kan man ta rårörda lingon till (dvs direkt på tallriken).