Världshälsoorganisationen WHO:s medger att de amningsråd man sedan 40 år gett miljontals kvinnor kan ha bidragit till att barnfetman ökat. Efter studier har man nu tagit fram nya viktkurvor för spädbarns tillväxt och anser att barn bör få bröstmjölk i sex månader. Men i Sverige ammas allt färre barn och än finns inget beslut om att anamma WHO:s nya normer.
Svenska DagbladetÄn var det inte dags, löd beskedet från kvinnokliniken i Lund. Bara 45 minuter senare födde Ulrika Wedin dottern Siri - i baksätet på familjens bil parkerad på E6:an.
Dagens NyheterEn läkare och en barnmorska på Hudiksvalls sjukhus frias efter en tragisk förlossning år 2004.
Kvinnan, då 32 år, hade en gång tidigare förlösts med akut kejsarsnitt men önskade denna gång att föda vaginalt. Det misslyckades, det krävdes ett akut kejsarsnitt varvid livmodern fick avlägsnas. Barnet dog tolv dagar efter förlossningen.
Som ett litet vårtecken kommer den igen och pryder våra kavajslag. Majblomman har sålts sedan 1907 av skolbarn och är lika populär hos dagens elever.
VästerviksTidningenJa, hon höll tyst.
Inte ett skrik kom över läpparna när Katie Holmes födde dottern Suri – helt i linje med scientologernas stränga principer.
– Katie var en mästare, säger Tom Cruise.
I dag får representanter för organisationen AOCM ta emot Jordens kompisars pris, av drottning Silvia i Mariefred. Organisationen, som vunnit en omröstning där bland annat flera skolor i Värmland deltagit, har hjälpt tusentals föräldralösa barn i Rwanda till ett drägligare liv.
SR VärmlandBesparingarna inom sjukvården kommer att slå hårt mot kvinnor med klimakteriebesvär, blödningstrassel eller urinläckage.
Det befarar barnmorskor i Helsingborg som därför nu begär att sjukvårdsdistriktet i Nordvästskåne ska ompröva besparingskraven.
För drygt ett år sedan infördes lagen om att cyklister under 15 år ska ha hjälm. Men endast 29 procent av barnen säger själva att de använder hjälm och det är ingen ökning i jämförelse med tidigare år. Både polisen och Vägverket anser att lagen är tandlös.
Upsala Nya TidningI dag är det premiär för Rädda Barnens föräldramejl. Dit kan man skriva om allt som rör föräldraskap och barn. Det kan gälla något i barnets utveckling eller uppförande som man oroar sig för. Det kan gälla problem i samband med skilsmässan, eller bråk och gräl i familjen. Svarar gör en grupp erfarna föräldrar som har utbildats av Rädda Barnen. Föräldramejlen är en ny tjänst som bygger på erfarenheterna från Rädda Barnens föräldratelefon.
Rädda BarnenIngrid P Bosseldal har läst en intervjubok om styvföräldraskap och frågar sig varför det verkar vara så svårt.
Göteborgs-Posten25 836 bebisar föddes i Stockholms län förra året. Det är alla tiders rekord. Och baby-boomen verkar hålla i sig. Flera av länets BB-kliniker rapporterar om mycket hög belastning och stress hos personalen.
Stockholm CityGratis buss till teater, muséer och konserter! Från och med nästa vecka kan skolelever i hela länet ta kulturbussen till olika arrangemang.
SR UpplandSkolministern Ibrahim Baylan (s) får medhåll av Moderaterna som också tycker att polis ska hämta barn som inte kommer till skolan.
SR JönköpingNu kräver barnomsorgspersonalen i Söderköping fria arbetskläder. De vill inte längre betala dem själva.
Norrköpings TidningarMed ny och mindre riskfylld fosterdiagnostik väntas fler kvinnor låta testa sig. Därmed ökar kravet på vårdpersonalens kunskaper, både kring fosterdiagnostik och kromosomavvikelser. Men den kompetensen saknas ofta, varnar personal inom vården.
Dagens NyheterGudrun Abascal, chefsbarnmorska på BB Stockholm, har fått en av 2006 års S:t Eriksmedaljer.
- Det är helt fantastiskt. Jag känner mig oerhört hedrad, och utnämningen har blivit väldigt uppmärksammad.
När Piteå BB stängde den 6 januari 2002 var sorgen stor. Inte minst bland de anställda.I dag kan personalen som valde att följa med till Sunderbyn se att något gott kom ut av beslutet.
Piteå-TidningenMånga läkare inom mödravården i Östergötland, Kalmar och Jönköping anser att de ägnar alltför mycket tid åt att diskutera sjukskrivningar av gravida kvinnor.
SR ÖstergötlandVänsterns landstingsråd Monica Ekström vill förbättra omhändertagandet av våldtagna kvinnor. Ekström föreslår att det inrättas ett speciellt rum i anslutning till Centralsjukhusets akutmottagning.
På denna mottagning ska det finnas ett team med gynekolog, barnmorska samt kurator eller psykolog.
I går berättade Maria Carlshamre om den dolda vårdskandalen med mammor som fått sina magmuskler söndertrasade efter förlossningen.
I dag fortsätter CHARLOTTE ELIASSON debatten om eftervården av födande kvinnor. Hon påminner om underlivsproblemen som landstingen glömde.