Barnsidan - Nyheter
Meny

Nyheter

Nyheter

Vi bevakar nyheter på barn- och föräldraområdet. Främsta källorna är forskning.se, Sveriges Radio/TT, DN.se, svd.se, tv4.se, svt.se.

Sida: Första Föreg. 1 ... 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 ... 406 Nästa Sista 

Schemat räddade familjen

Nyhet 2006-10-05 08:04:47

Hur lyckas folk egentligen kombinera familjeliv med yrkesliv? Det frågade sig socionomen Lotta Thorelius och journalisten Malin Danielsson och lät tio familjer skriva dagbok om hur de tacklar vardagen. Familjernas berättelser har sammanställts i boken ”Hämta, lämna, leva”.

Läs mer

Vårdnadsbidrag nära införande i Stockholm

Nyhet 2006-10-05 06:17:00

Den borgerliga alliansen i stadshuset ligger nu i startgroparna för att införa ett kommunalt vårdnadsbidrag och inom kort kan det bli möjligt för föräldrar i Stockholm att vara hemma med sina småbarn upp till tre års ålder med bidrag från kommunen.

Läs mer

Skolbussen hade körförbud

Nyhet 2006-10-05 01:00:11

Skadad bromsslang och körförbud. Trots detta körde Kallinge Taxi skolbarn i Mercedesbussen. - Företaget har gjort samma sak tidigare. Oerhört nonchalant att det upprepas, säger polisinspektör Ulf Fridvall, ställföreträdande chef på polisens trafikavdelning.

Blekinge Läns Tidning

Känd barnläkare till Höganäs

Nyhet 2006-10-04 14:14:02

Barnläkaren Lars H Gustafsson kommer till Höganäs på måndag. Han ska hålla ett föredrag som handlar om att vara förälder till barn som vill själva. Ska man vara kompis, förebild, väktare eller coach?
Lars H Gustafsson är barnläkare, docent i socialmedicin och författare. Han bor i Lund och arbetar som skolläkare. Han har även skrivit böcker i ämnet barn och föräldraskap, bland annat "Leva med barn" och "Se barnet, se dig själv!".

Helsingborgs Dagblad

Så ska skador vid förlossning minskas

Nyhet 2006-10-04 04:42:25

Nästa år kan kvinnor med bristningar upp mot ändtarmen få genomgå en ultraljudsundersökning efter förlossningen. Fler kvinnor med förlossningsskador kommer förhoppningsvis därmed att få hjälp.

Östgöta Correspondenten

Allt fler med småbarn skiljer sig

Nyhet 2006-10-02 14:42:31

Skilsmässor där barn under ett år är inblandade har ökat kraftigt de senaste fem åren. I fyra av tio skilsmässor förra året fanns små barn i äktenskapet.

Dagens Nyheter

Signaler för fladdermöss och skolbarn

Nyhet 2006-10-02 13:26:59

En telefonsignal som sållar unga från gamla kan bli skolelevernas triumf överlärare som inte vill att de ska använda mobilen i klassrummet.

Den nya signalen - mosquito - ligger på 17 000 hertz, en frekvens som det vuxna örat inte hör. Teleföretaget erbjuder10000 danska abonnenter signalen gratis - Hem och Skola har invändningar.

SR Vetenskapsradion

Många risker med att föda jättebebisar

Nyhet 2006-10-02 08:05:26

Jättebebisarna blir allt fler. Nyfödda på över fem kilo är inte längre ovanligt. Nu varnar experter för riskerna. Barnen kan fastna. Mammorna får svåra förlossningar.


Expert: ”Snitt borde vara rutin”

Aftonbladet

Många missar hjälp mot migrän hundratusentals förväxlar den med vanlig huvudvärk

Nyhet 2006-10-02 01:00:14

Nästan var femte kvinna och var tionde man har migrän.
Men många tror att det handlar om vanlig huvudvärk – och missar därmed möjligheten till rätt vård.

Sundsvalls Tidning

Akupressur mot förlossningssmärta

Nyhet 2006-09-30 20:21:32

Kan akupressur hjälpa vid förlossningssmärta? Och om metoden har effekt, vad är det då som händer i kroppen? De frågorna hoppas barnmorskan Anna Hjelmstedt kunna ge svar på i ett forskningsprojekt som hon just fått pengar till av Karolinska institutets nya centrum för integrativ, eller komplementär medicin.

Dagens Nyheter

Hon födde sin son rakt ner i golvet

Nyhet 2006-09-30 09:51:34

Barnmorskan lämnade Duha Balasem, 33, i rummet.
Hennes son Ibrahim föddes - och föll rätt ner i golvet.
- Jag trodde han var död.

Kvällsposten

Ökad vikt risk vid ny graviditet

Nyhet 2006-09-28 22:21:41

När mamman ökar i vikt mellan första och andra graviditeten ökar risken för komplikationer både för mamman och för det andra barnet. Det visar en svensk genomgång av över 150.000 mammor som fött sina första två barn mellan 1992 och 2001.

Dagens Nyheter

Babyboom i Hylte

Nyhet 2006-09-28 05:00:00

Hylte kommun har ju i flera år haft problem med att befolkningen minskar. Den trenden ser nu ut att brytas på ett naturligt sätt.

SR Halland

Lyckad föräldrakurs hoppas på fortsatt bidrag

Nyhet 2006-09-28 00:00:40

Föräldrautbildningen Cope har fått ett oerhört varmt välkomnande i Ystad. Nu hoppas kommunens socialkontor, som drivit projektet i samarbete med barn och utbildningsförvaltningen, på fortsatta bidrag för utbildningarna.

Ystads Allehanda

Skolbarn har brist på D-vitamin

Nyhet 2006-09-27 04:57:13

Fler än åtta av tio skolbarn får i sig för lite D-vitamin. Nu vill livsmedelsverket se en stor granskning av barnens blodvärden.

Dagens Nyheter

Insemination inte sjukvård

Nyhet 2006-09-27 04:13:12

Trots kritik håller landstinget fast vid att lesbiska par, som vill skaffa barn genom assisterad befruktning, ska betala en extra avgift.


– Behandlingen faller inte under hälso- och sjukvårdens ansvar. Det säger Lennart Schilling, som är landstingets sakkunnige när det gäller vårdavgifter.


– Det är hälso- och sjukvårdsnämnden som har bestämt det här. Utgångspunkten handlar inte om lesbiska eller heterosexuella par, utan om huruvida behandlingen är medicinsk eller icke-medicinsk.


– I det här fallet rör det sig om icke-medicinska grunder, och då är det inte hälso- och sjukvårdens ansvar, säger Lennart Schilling.

Linköpings Tidning

Ny sajt om narkos ska förbereda barn för operation

Kropp & Hälsa 2006-09-26 23:44:38

En interaktiv webbplats där barn kan »klicka sig« mellan operationsrum och uppvakningsrum medan clowner berättar vad som händer. Tecknade filmer och dataspel. I november lanseras den nya narkossajten för barn och föräldrar av barnanestesikliniken på Astrid Lindgrens sjukhus.

Läkartidningen

Stort överutnyttjande av VAB

Nyhet 2006-09-26 23:11:49

Läs mer

Expertens råd: Stanna hemma och ring efter barnmorska

Förlossning 2006-09-26 05:44:54

En del hinner inte ens heja på barnmorskan. De föder i bilen eller på hallmattan. En så snabb förlossning kan bli både skräckupplevelse och lyckorus. Barnmorskan Berit Haglund Aladdin har studerat detta och kommit fram till att det i många fall är bättre att ringa ambulans/barnmorska och sedan få assistans att föda hemma istället för att hasta iväg till sjukhus då man riskerar en jobbig färd till sjukhuset och kanske en förlossning på väg till sjukhuset.

Aftonbladet

Närmare beslut om alkolås på skolskjuts

Nyhet 2006-09-26 04:00:03

Beslutet om att införa alkolås på alla skolskjutsar i Luleå rycker allt närmare.
Först ska kostnaderna utredas och redan i oktober kommer frågan upp på kommunstyrelsens bord.

Norrbottens-Kuriren
Sida: Första Föreg. 1 ... 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 ... 406 Nästa Sista 

Vi finns på Instagram och Facebook

Följ oss på Instagram Följ oss på Facebook