- Var återhållsam med paracetamol medan riskerna för ADHD och astma utreds, menar barnläkaren Inge Axelsson vid Östersuns sjukhus.
Läs merBarnmorskan på en gynmottagning i Göteborg misslyckades med att sätta in en spiral flera gånger.
ExpressenLagom till skolstarten inleder Apoteket ett samarbete med organisationen Bris, Barnens rätt i samhället.
MynewsdeskSvenska Unicef varnar för att de inte lyckats samla in ens hälften av de pengar de behöver till människor i katastrof- och krisinsatser
DN.seEn 25-årig kvinna i Västsverige skulle få en spiral i slidan och beskriver smärtan som våldsam när barnmorskan efter sjunde försöket sa att det var klart. Några veckors lidande senare upptäckte läkare att spiralen låg i bukhålan.
DN.seKatastrofen uteblev. Barnmorskeflykten från Akademiska resulterade i nya arbetssätt. Och övertid. På så vis kunde 640 kvinnor förlösas under juni och juli.
Dagens MedicinCarl-Magnus Helgegren har blivit världskändis. Tidningar över hela klotet skriver om den svenska pappan som tog sina dataspelande ungar till Mellanöstern för att visa hur krig ser ut i verkligheten.
SVT NyheterI stället för epidural fick en födande kvinna av misstag ett desinfektionsmedel insprutat i ryggradens nervkanal.
Dagens MedicinHelsingborg hör enligt Rädda Barnen till de kommuner som har högst barnfattigdom i Sverige.
P4 Malmöhus - Sveriges RadioDen upphetsade politiska retoriken kring skolan handlar om tävling, konkurrens och ökade krav. Sociologen Roland Paulsen ser svenska skolelevers hopplöshet breda ut sig i takt med att skolhetsen ökar.
DN.seFörlossningstrauma kan likställas med det trauma som upplevs efter en flygkrasch eller en naturkatastrof och i förlossningsvården finns inte den specialkunskap som krävs. Professor Klaas Wijma arbetar med att ta fram en nätbaserad traumabehandling.
Corren.seEn ny undersökning från leksakstillverkaren Mattel visar att mor- och farföräldrar, och i synnerhet morföräldrar, ger de dyraste presenterna till ettåringen.
CisionI Västerbotten har den obligatoriska treårskontrollen på BVC utökats med frågor om barnens psykosociala hälsa.
Dagens MedicinVäxer barn mer på sommaren? Frågar man barnläkare Lars Gelander så är svaret solklart ja!
Läs mer"Alla andra har ju." Skolstart betyder snack om nya mobiler, kläder och andra statusmarkörer. Men alla har inte råd med prylar för tusentals kronor. - Säg som det är till barnen, råder ekonomirådgivaren.
DN.seHälften av ballongerna i Testfaktas test avger för höga halter av skadliga ämnen.
Läs merPå senare år har det växt fram en omtalad hypotes om en koppling mellan låga nivåer av D-vitamin hos nyfödda barn och risken att utveckla MS som vuxen.
Läs merUnga som definierar sig själva som hbtq-personer mår generellt få sämre än andra.
ETC StockholmUppdaterad 8 augusti 2014 8.552014-08-08 08:37:00
Större eller mindre text
Var fjärde ung person (18-29 år) tror felaktigt att mamman har rätt till fler dagar med föräldrapenning än pappan.
Mycket talar för att det är en kombination av olika saker som leder till glutenintolerans.
Läs mer