Årets idolkortskampanj för Bris
Bris idolkortskampanj får i år tillskott av Kevin Walker, Sanna Nielsen, Marcus Hellner och Clara Henry.
Sävsjö. En kvinna i Sävsjö kommun nekades hjälp av landstinget för att kunna föda hemma.
Vetlanda-PostenDet är inget arbetsmiljöproblem att barnmorskor tvingas hantera att foster ligger och självdör efter en sen abort.
Världen IdagSamtidigt ser ordföranden Ingela Wiklund flera andra barnmorskeområden som också behöver ökade resurser.
VårdförbundetEfter den tragiska händelsen då en mamma dog efter en förlossning på BB Sophia i Stockholm inför sjukhuset nya rutiner.
SvDNy svensk forskning visar att tillägg av mjölkfett i modersmjölksersättning kan minska antalet öroninfektioner och förbättra den
MynewsdeskNär barnen sover i föräldrarnas säng kallas det samsovning. Familjen Ek vet hur det går till.
Upsala Nya TidningI onsdags skulle drottning Silvia tagit emot ett pris för sitt arbete med världens barn av juristorganisationen Scandinavian Human
Allehanda.seNär händelseanalysen var klar i början av september förklarade chefläkaren vid BB Sophia, Harald Almström, att såväl kvinnan som barnet hade fått adekvat och professionell intensivvård. Trots det införs nu flera nya rutiner för att i framtiden undvika liknande händelser.
– Vi vill ytterligare höja vår säkerhetsberedskap, säger Harald Almström till Vårdfokus.
Långsjöns förskola i Nacka eldhärjades natten mot lördagen och det kommer inte att gå att vara i lokalerna imorgon, måndag.
P4 Stockholm - Sveriges RadioEn försenad ambulanstransport blir nu föremål för en Lex Maria granskning.
P4 Uppland - Sveriges RadioEn relativt hög andel av fyraåringarna i Trelleborgs kommun är trångbodda och riskerar därmed ohälsa.
Trelleborgs AllehandaAnna blödde kraftigt i två månader efter att hon gjort en abort. Flera gånger bad hon att få göra ett ultraljud, men personalen på Säs kvinnoklinik erbjöd bara ännu ett graviditetstest.
Borås TidningIVF-kliniken i Falun fyller 25 år. Verksamheten har genom åren gett världen över 6 000 barn, som annars inte skulle ha funnits.
Dalarnas TidningarForskningen som Fredinah Namatovu arbetar med handlar om vilka faktorer som har betydelse för om barn och ungdomar utvecklar glutenintolerans.
Läs merEn pappa som tidigare dömts av Hovrätten till fängelse för grov misshandel av sin bebis frias idag av Högsta Domstolen.
Läs merEfter åtta år som hälso- och sjukvårdslandstingsråd går Filippa Reinfeld (M) vidare till andra uppgifter.
VårdförbundetDet pågår just nu ett myndighetsbråk om när små barn bör börja använda napp. Och de delade meningar går ut över de nyblivna föräldrarna.
P4 Blekinge - Sveriges RadioVid en pressträff idag aviserade statsminister Stefan Löfven och utbildningsminister Gustav Fridolin att regeringens budgetproposition kommer att innehålla en satsning på stärkt elevhälsa med sammanlagt 200 miljoner kronor årligen och med 100 miljoner redan nästa år.
Bris välkomnar beskedet.
- Det här är en fråga Bris har drivit länge och säkert kommer ha skäl att fortsätta driva i framtiden. Elevhälsan i Sverige behöver förstärkas avsevärt för att svenska elever ska få tillgång till de insatser de har rätt till. Tidiga insatser av kvalitet kan vara avgörande för ett barns liv. Vi utgår från att de nya miljonerna kommer innebära fler närvarande kuratorer på skolorna, säger Kattis Ahlström, generalsekreterare på Bris.
I arbetet med att främja amning har Socialstyrelsen gjort en översättning och anpassning av WHO:s tio råd.
DN.se